Telekom sektörünün özelleşmesiyle beraber, numara taşıma dönemi sabit hatlarda da başlamış oldu. Böylece sabit ev ya da iş telefonlarıda özel telekom operatörlerine taşınabilmekte. Böylece rekabetin getirdiği fiyat avantajlarını  tüketiciler de yaşamakta.

Numara taşımanın avantajları nedir dersek,

İlk aklımıza gelen, sabit hat ödemelerinin ortadan kalması diyebiliriz. Birçok kişinin arama yapmayıp, sadece aranmak için kullandığı hatlara aylık sabit rakamlar ödeme istememe isteği, artık özel telekom operatörleriyle mümkün hale gelmiş oldu.

Numara taşımanın ikinci bir avantajı ise, hattın sanala taşındığında, meşgul çalan telefon olayının ortadan kalması. Yani hattınızdan anlık onlarca karşılıklı arama yapabilir hale geliyorsunuz. Bu durum, her hat için sabit ücretler ödenen , eski tip Telekom pbx yapılarına da gereksinimin artık kalmadığını gösteriyor. Böylece pbx yapılar için alınan onlarca hattın sabit ödemelerinden de kurtulunacağı anlamına geliyor.

Numara taşımanın bir başka avantajı ise, lokasyona bağlılığın olmaması. Bu kısaca şu şekilde açıklanabilir. Dünyanın herhangi bir yerinden, sadece interneti sağlamanız durumunda, gelen aramalarınızı karşılayabilir, arama yapabilirsiniz. Pratiğe bu durumu dökmek gerekirse, ev ya da iş hattınızı taşımak istediğinizde yapmanız gereken, sadece taşınacağınız yerde interneti sağlamak. Örneğin yazın gelen aramalarınızı yazlığınızdan karşılayabilirsiniz. Böylece numaranızı sanala taşıyarak, taşınma esnasında ortaya çıkacak, birçok prosedürle ya da kurumsal olarak tanınan numaranızın aynı kalmaması gibi sorunlarla uğraşmamış olursunuz.

Birde taşınan numaraları günümüzün zorunlu ihtiyaçları haline gelen IP Santrallerde kullanabilmektesiniz. IP santral sistemlerinde eski tip, sabit telekom hatları kullanmak için, FXO olarak tabir edilen oldukçada fiyatlı uygunlaştırıcı kutular kullanılmaktadır. Uygunlaştırmanın bir dezavantajıda kendisine takılan eski tip Telekom hattı sayısında anlık görüştürme yaptırabilmesidir.. Numara taşındığında bu maliyet ve anlık arama sayısı dezavantajı da ortadan kalmakta ve onlarca anlık çağrıyı cevaplaya bilen bir yapı kolaylıkla oluşturulabilmektesiniz.

Son olarak bir avantajı daha belirtmek gerekirse, Bu hatlardan arama yapılması durumunda ortaya çıkacak arama rakamları da artık özel telekom firmalarının rekabetleri sayesinde aşağılara çekilmiş oldu. Böylece 15-16 kuruşlara değil 5-10 kuruş aralıklarında aramalar yaparak, arama rakamlarınızdan belki de yüzde 70 e varan oranlarda tasarruflar elde edebileceksiniz.

Sonuç olarak, bunca rakamsal yada teknik avantajların ardından bir çok kişi ve kurum numaralarını taşımakta. Böylece, sabit hat giderlerinden kurtulmakta, anlık onlarca çağrı karşılıklı oluşturabilmekte, ucuza arama yapabilmekte ve aramaların internet olan dünyanın herhangi bir yerinden karşılayabilmekteler. Bu avantajlardan sizde yararlanmak isterseniz bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.